INVESTICIONI PODSTICAJI REPUBLIKE SRPSKE
Institucije:
Zavod za zapošljavanje Republike Srpske
Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske
Ministarstvo energetike i rudarstva
Ministarstvo privrede i preduzetništva
Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske
Ministarstvo finansija Republike Srpske
Investiciono-razvojna banka Republike Srpske
Gender centar Vlade Republike Srpske
Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske
PODSTICAJI ZA SAMOZAPOŠLJAVANJE MLADIH NA PODRUČJU GRADA PRNJAVORMLADIH NA PODRUČJU GRADA PRNJAVOR
INVESTICIONI PODSTICAJI BOSNE I HERCEGOVINE
Institucije:
Uprava za indirektno oporezivanje BiH
Agencija za promociju stranih investicija BiH (FIPA)
Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine
Grad Prnjavor na čelu sa Gradonačelnikom u maju 2022. godine donosi Pravilnik o kriterijumima, načinu i postupku ostvarivanja novčanih podsticaja za samozapošljavanje mladih na području Grada Prnjavor za 2022. godinu. Ovim Pravilnikom prvi put su utvrđene namjena, vrsta i visina podsticajnih sredstava za samozapošljavanje mladih do 35 godina starosti.
Za finansiranje ovog programa u budžetu je u okviru Odjeljenja za lokalni ekonomski razvoj i društvene djelatnosti planiran iznos od 30.000,00 K. Planirano je da se novčana sredstva dodjele za pet korisnika u iznosu od po 6.000,00 KM za svakog korisnika koji će realizovati svoje poslovne ideje i samostalno obavljati preduzetničku djelatnost. Izmjenom pravilnika naknadno je obezbjeđeno dodatnih 12.000,00 KM, te su sredstva za podsticaje za samozapošljavanje mladih u 2022. godini povećana na ukupan iznos od 42.000,00 KM. Po istim kriterijumima u 2023. godini isplaćeno je 45.000,00 KM ukupno 8 korisnika a u 2024. godini isplaćeno je ukupno 50.000,00 KM za 10 korisnika.
Kriteriji za ostavrivanje prava na podsticajna sredstva su:
Program o dodjeli sredstava za samozapošljavanje mladih na području opštine Prnjavor za 2022. godinu kroz "start-up" preduzetništvo u Službenom glasniku opština Prnjavor, br, 15/22 ; br. 26/22 ; br. 32/22
Start-up preduzetništvo 2023. godina
Pravilnik (Sluzbeni glasnik opštine Prnjavor br. 7/23)
Izmjena pravilnika (Sluzbeni glasnik opštine Prnjavor br. 10/23)
Start-up preduzetništvo 2024. godina
Pravilnik (Sluzbeni glasnik Grada Prnjavor br. 6/24)
Izmjena pravilnika (Sluzbeni glasnik Grada Prnjavor br. 12/24)
Grad Prnjavor važi za gradsku sredinu čija je preduzetnička kultura i preduzetništvo razvijenije od prosjeka Republike Srpske. Broj poslovnih subjekata je u porastu, dok vrijednost izvoza konstantno raste. Prednjače prerađivačka industrija i trgovina, koje zapošljavaju najveći broj radnika. Da bi se rast privrede, prije svega prerađivačke industrije nastavio, preduzećima su potrebni radnici koji posjeduju odgovarajuća znanja i vještine. Iako je na evidenciji u Birou za zapošljavanje registrovano 668 aktivnih tražilaca posla (2023), preduzeća imaju poteškoće sa nalaženjem obučenih radnika i definišu obezbjeđivanje ljudskih resursa kao jednu od primarnih prepreka za širenje proizvodnje i daljnji rast. Zbog toga je Odsjek za preduzetništvo, turizam analitičko-statističke i pravne poslove/Centar za investitore na usluzi investitorima, ukoliko je potrebno organizovati prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju radne snage, u skladu sa konkretnim potrebama.
Grad Prnjavor je izradio i Akcioni plan zapošljavanja za period 2023-2027. godine koji predstavlja osnovni instrument sprovođenja aktivne politike zapošljavanja i uspostavljanja efikasnog sistema tržišta rada, kojim se definišu prioriteti i ciljevi politike zapošljavanja. Razrađen je i plan implementacije za 2023. godinu, u kome su utvrđeni programi, mjere i projekti koji će se realizovati na teritoriji Grada kako bi se dostigli zacrtani ciljevi i postiglo održivo povećanje zaposlenosti.
Aktivne mere uspostavljanja balansa ponude i potražnje na tržištu rada se primenjuju uz mogućnosti i korištenje potencijala svih relevantnih partnera na tržištu rada. Na ovaj način će se sa jedne strane sistemski olakšati nezaposlenima da steknu potrebne uslove za zaposlenje, a sa druge, kreiraće se uslovi za neometan razvoj sektora MSP i preduzetnika i početak novih investicija.
Aktivna politika razvoja ljudskih resursa, u skladu sa Akcionim planom zapošljavanja podrazumijeva niz mjera, uključujući sljedeće :
Analiza poredi raspoloživu radnu snagu prijavljenu na evidenciji Zavoda za zapošljavanje (aktivni tražioci posla) i radnu snagu koja će biti raspoloživa u narednom periodu (učesnici i studenti završnih razreda/godina) sa profilima radnika koje potražuju lokalna industrijska preduzeća. Ukoliko na tržištu rada nema profila koje potražuje privreda, planiraju se intervencije koje bi riješile taj problem. U dugoročnom smislu, rezultati analiza se koriste za usklađivanje obrazovnih profila srednjoškolskog obrazovanja sa potrebama lokalnih firmi, stipendiranje deficitarnih zanimanja, organizacija i finansiranje obuka za sticanje vještina i znanja za deficitarna zanimanja.
Individualni plan zapošljavanja nezaposleno lice priprema u konsultaciji sa zaduženim licem iz Biroa za zapošljavanje i sadrži podatke o osobi koja traži zaposlenje, njeno zanimanje, aktivnosti koje će preduzeti u cilju zapošljavanja sa rokovima njihovog sprovođenja, mjere u koje će se lice uključiti radi bržeg pronalaska zaposlenja. Individualni plan zapošljavanja se prilagođava nezaposlenom licu, na osnovu stepena njegove zapošljivosti (lakše, uslovno ili teže zapošljivo lice).
Među nezaposlenim licima se mogu izdvojiti dvije kategorije: lako zapošljivi i teže zapošljivi. Licima iz druge kategorije je potrebna pomoć da bi bili konkurentni na tržištu rada. Obuke za aktivno traženje su praktične obuke tokom kojih nezaposleni dolaze do informacija šta, gdje i kako mogu sami uraditi, ne čekajući poziv iz Zavoda za zapošljavanje, da bi došli do radnog mjesta i redovnih prihoda. Učesnici obuke se obučavaju za pisanje biografije (CV-ja) i prolaze kroz simulacije razgovora sa poslodavcem (intervju za posao) tokom kog spremaju odgovore na najčešća pitanja koje poslodavci postavljaju potencijalnim zaposlenicima. Ova vrsta obuke je sprovedena u više navrata u 2022. godini u sklopu projekta Partnerstvo za kvalitetna radna mjesta i konkurentost. Takođe obuke su provedene sa maturantima Srednje mješovite škole u 2022. godini koji će 2023. godine postati aktivni akteri na tržištu rada.
Ukoliko analiza ponude i potražnje na tržištu rada pokaže da postoji nesklad u ponudi i potražnji na tržištu rada, u smislu da firme potražuju profile radnika kojih nema na tržištu, potrebno je preduzeti određene intervencije. Jedna od intervencija je obuka za rad u industriji. Radnici se obučavaju za obavljanje konkretne djelatnosti kroz obuke. Obuke sprovodi specijalizovana firma/ustanova ili se održavaju u samom preduzeću koje potražuje radnike. Obuke za rad u industriji su sprovedene krajem 2022. i početkom 2023. godine u sklopu projekta Partnerstvo za kvalitetna radna mjesta i konkurentost.
Na osnovu održanih obuka za aktivno traženje posla, predviđena je izrada priručnika za traženje posla u pisanoj formi. Priručnik će sadržati sve koriste informacije sa obuke i koristiti onim koji su zainteresovani za sticanje ove vrste vještina.
Da bi se unaprijedili kapaciteti za izvođenje praktične nastave u Centru srednjih škola „Ivo Andrić“, u 2022. je izvršena nabavka opreme za učenje rada na CNC mašinama u saradnji projekta Partnerstvo za kvalitetna radna mjesta i konkurentost i Centra srednjih škola. U skladu sa nabavljenom opremom, planirana je i obuka nastavnika praktične nastave za korištenje opreme.
Usljed povećane potražnje industrijskih preduzeća za CNC operaterima, kao i opremanja Centra srednjih škola opremom za učenje rada na CNC mašinama, stvorila se mogućnost da se akredituje i pokrene program osposobljavanja u JU CSŠ „Ivo Andrić“ i stvore pretpostavke za zapošljavanje nezaposlenih s jedne, i zadovoljenje potražnje lokalnih preduzeća za ovim profilom radnika s druge strane.
Grad Prnjavor je u 2023. godini izdvojiti 45.000 KM za pomoć kroz samozapošljavanje mladih.
Savjet za zapošljavanje u okviru Privrednog savjeta će biti radno tijelo koje će se kontinuirano baviti problematikom zapošljavanja na prostoru Grada Prnjavor, što podrazumijeva praćenje trenutnog stanja i predlaganja izvođenja relevatnih intervencija Privrednom savjetu. Sastav ovog tijela omogućava sagledavanje problematike iz više uglova, njega čine predstavnici Odjeljenja za lokalni ekonomski razvoj i društvene djelatnosti, lokalne privrede, Biroa za zapošljavanje i Centra srednjih škola.
Trenutno stanje na prostoru opštine je takvo da firme sve imaju problem sa nalaženjem kako obučenih radnika, tako i sve više zainteresovanih radnika generalno. Da bi se pobudilo interesovanje za industrijska zanimanja, planirana je promocija industrijskih zanimanja među nezaposlenim, osnovnoškolcima završnih razreda i drugim potencijalno zainteresovanim ciljnim grupama. Planirana je izrada brošure koja promoviše industrijska zanimanja na području Grada.
Na prostoru Republike Srpske djeluje više projekata koji direktno ili indirektno podržavaju incijative koje se odnose na zapošljavanje. Direktno, u slučaju da je konkretan projektni zadatak određeni broj zaposlenih lica, a indirektan ukoliko je zadatak rast proizvodnje, izvoza i slično, što najčešće podrazumijeva i dodatna zapošljavanja. Aktivniji pristup prema ovim projektima bi omogućio da se postigne veći efekat zapošljavanja bez veće potrošnje javnih sredstava.
Zahtjevi za ostvarenje podsticaja u pogledu minimalnog broja grla su sljedeći:
Planirani iznos novčanih sredstava po jednom grlu je za: muzne krave do 110,00 KM, uzgoj krava u sistemu krava tele i uzgoj magarica za proizvodnju mlijeka do 100, rasplodne junice do 120,00 KM, rasplodne svinje do 60,00 KM, tovna junad do 100,00 KM, tovne svinje do 20,00 KM, ovce do 15,00 KM, koze do 15,00 KM, tov pilića i koka nosilja do 800,00 KM po farmi sa ispunjenim minimumom.
Potrebna dokumentacija
Podsticaji za muzna grla, rasplodne svinje, tov junadi, tov svinja, ovčarstvo i kozarstvo:
Podsticaji za proizvodnju i uzgoj kvalitetno priplodnih junica:
Podsticaji za tov pilića:
Rok za podnošenje zahtjeva za podsticaje u stočarstvu je 30.09.2024. godine.
OBRAZAC ZA PODNOŠENJE ZAHTJEVA ZA PODSTICAJE U STOČARSTVU
Minimalni uslov za ostvarenje podsticaja u pčelarstvu jeste posjedovanje minimalno 30 košnica, odnosno pčelinjih društava.
Visina podsticaja iznosi do 6,50 KM po košnici.
Potrebna dokumentacija
Rok za podnošenje zahtjeva za podsticaje u pčelarstvu je 30.09.2024. godine.
OBRAZAC ZA PODNOŠENJE ZAHTJEVA ZA PODSTICAJE U PČELARSTVU
Proizvodnja povrtarskih kultura u zatvorenim prostorima:
Visina podsticaja za zasnovanu proizvodnju iznosi:
Proizvodnja povrtarskih kultura na otvorenom:
Minimalna površina parcele zasijane (zasađene) jednom kulturom je:
Visina podsticaja za proizvodnju povrtarskih kultura na otvorenom iznosi za:
Potrebna dokumentacija
Rok za podnošenje zahtjeva je 31.07.2024. godine.
Uslov za ostvarenje podsticaja po ovom osnovu je posjedovanje minimalne površine parcele zasijane (zasađene) ljekovitim, začinskim i aromatičnim biljem od 0,1 ha (priznaju se vrste koje se gaje u monokulturi i to samo u godini zasnivanja).
Visina podsticaja za zasnovanu proizvodnju iznosi:
Potrebna dokumentacija
Rok za podnošenje zahtjeva je 30.09.2024. godine.
Jabučasto, koštičavo i koštuničavo voće
Uslov za ostvarenje podsticaja po ovom osnovu je posjedovanje minimalne površine novog voćnjaka od 0,2 ha po voćnoj vrsti.
Zahtjevani minimalan broj sadnica:
Visina podsticaja iznosi do 1,80 KM po sadnici, a za orah od 4,50 KM po sadnici (do 20% od cijene sadnice).
Jagodičasto i bobičasto voće
Uslov za ostvarenje podsticaja po ovom osnovu je posjedovanje minimalne površine novog zasada od 0,1 ha.
Zahtjevani minimalni broj sadnica:
Visina podsticaja iznosi do 3.000,00 KM/ha.
Vinova loza
Uslov za ostvarenje podsticaja po ovom osnovu je posjedovanje minimalne površine novog vinograda od 0,1 ha. Zahtjevani minimalni broj sadnica je 3.000 komada/ha.
Visina podsticaja iznosi do 3.000,00 KM/ha.
Potrebna dokumentacija
Rok za podnošenje zahtjeva je 01.11.2024. godine.
OBRAZAC ZA PODNOŠENJE ZAHTJEVA ZA PODSTICAJE ZA VOĆARSKU I VINOGRADARSKU PROIZVODNJU
Visina podsticaja po ovom osnovu iznosi do 600,00 KM po jednom gazdinstvu.
Potrebna dokumentacija
Rok za podnošenje zahtjeva je 01.11.2024. godine.
OBRAZAC ZA PODNOŠENJE ZAHTJEVA ZA PODSTICAJE ZA ORGANSKU PROIZVODNJU
Zahtjev za ovaj vid novčanih podsticaja mogu podnositi fizička i pravna lica sa sjedištem, odnosno mjestom prebivališta na području opštine Prnjavor, za poljoprivredna zemljišta koja se nalaze na području opštine Prnjavor pod sljedećim uslovima:
Novčana sredstva za ove namjene odobravaće se na osnovu računa o nabavci krečnog materijala u koji mogu biti uračunati troškovi prevoza.
Potrebna dokumentacija
Rok za podnošenje zahtjeva je 01.11.2024. godine.
OBRAZAC ZA PODNOŠENJE ZAHTJEVA ZA PODSTICAJE ZA OSPOSOBLJAVANJE ZEMLJIŠTA
Novčana sredstva za inženjere poljoprivrede mogu ostvariti diplomirani inžinjeri poljoprivrede sa maksimalnim navršenih 40 godina starosti.
Potrebna dokumentacija:
Rok za podnošenje zahtjeva je 31.07.2024. godine.
OBRAZAC ZA PODSTICAJNA SREDSTVA ZA MLADE INŽENJERE POLJOPRIVREDE
Novčana sredstva odobravaće se po osnovu štete pričinjene od strane divljih životinja i pasa lutalica na stočnom fondu.
Potrebna dokumentacija
Rok za podnošenje zahtjeva je 01.11.2024. godine.
OBRAZAC ZA PODNOŠENJE ZAHTJEVA ZA PROCJENU ŠTETE
Predviđena je besplatna analiza hemijskog sastava zemljišta, a uzorke zemljišta poljoprivredni proizvođači mogu donijeti lično u kancelarije Odjeljenja za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Gradske uprave Grada Prnjavor.
OBRAZAC ZA PODNOŠENJE ZAHTJEVA ZA PODSTICAJE ZA MELIORACIJU ZEMLJIŠTA
Zahtjevi za podsticaje se podnose u šalter sali Gradske uprave Grada Prnjavor.
Uz zahtjev za podsticaje potrebno je priložiti:
Nakon registracije poslovni subjekat je u obavezi da plaća sljedeće gradske naknade i takse:
TABELARNI PRIKAZ GRADSKIH NAKNADA I TAKSI
Cijene - KP "VODOVOD" Prnjavor
Cijene - ZP "ELEKTROKRAJINA" a.d. Banja Luka RJ "ELEKTRODISTRIBUCIJA" Prnjavor
PREGLED CIJENA KOMUNALNIH USLUGA
PREGLED CIJENA KOMUNIKACIONIH USLUGA
Članstvo u Spoljnotrgovinskoj komori BiH
Članstvo je obavezno za sve uvoznike i izvoznike. Osnovica za obračun članarine Komori je realizovani ukupni kvartalni uvoz ili iznos bruto plate zaposlenih iskazan u završnom računu . Stopa članarine je 0,1%( za finansijski sektor, transport i komunikacije: 0,2%), a minimalan iznos članarine je 60 KM.
Više na: http://komorabih.ba/clanstvo - u-komori/ .
Članstvo u Privrednoj komori Republike Srpske
Članovi Komore su: privredna društva, banke, osiguravajuća društva i druge finansijske organizacije koje obavljaju privrednu djelatnost u Republici Srpskoj.
Članovi Komore mogu biti i i drugi subjekti koji obavljaju djelatnost od značaja za privredu.
Osnovica za obračun članarine je ukupan prihod iskazan u Bilansu uspjeha za prethodnu godinu.
Stope članarine su:
Drugi subjekti koji obavljaju djelatnost od značaja za privredu plaćaju članarinu paušalno. Visinu članarine utvrđuje Upravni odbor Komore.
Više na: komorars.ba
Vidjeti vodiče za urbanizam
Uklanjenje poslovnog objekta ( ukoliko je sve regulisano)
Upis u katastar i zemljišne knjige
Više u Odluci o visini naknade za korištenje podataka i pružanje usluga Republičke uprave za geodetske i imovinsko- pravne poslove
(„Službeni glasnik Republike Srpske, broj 18/12, broj 27/12“
Cijena zemljišta
U industrijskoj zoni Vijaka : uslovi prodaje su definisani Pravilnikom o uslovima i načinu otuđenja nepokretnosti u svojini opštine Prnjavor, u cilju realizacije investicionog projekta od posebnog značaja za lokalni ekonomski razvoj, ispod tržišne cijene ili bez naknade.
(„Službeni glasnik opštine Prnjavor“, broj 5/18)
(„Službeni glasnik opštine Prnjavor“ , broj 6/18)
Najam poslovnog prostora u užem gradskom jezgru (procjena): 15,00 - 30,00 KM/m2
Okvirne cijene gradnje po m2:
Strana 1 od 2
Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske
Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske
Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske
Razvojna Agencija Republike Srpske